in ,

AHA, BHA i PHA: Zbog čega su ove kiseline neizostavne u njezi lica?

Foto: Envato

Kiseline su čest sastojak proizvoda za lice i neizostavne su u njezi kože. More

Kako su skincare kiseline apsolutno neizbježni dio njegujuće, ali i anti-age rutine, i to za dame svih tipova kože i svih dobnih skupina, no, baš kao i u svemu – i u njihovom korištenju treba pronaći mjeru.

Ako niste sigurni koja je kiselina idealna za koji problem kože te kako se uopće snaći u silnoj ponudi proizvoda na tržištu – donosimo sažet vodič kroz najčešće korištene kiseline, njihovo djelovanje i preporuke o najboljem način korištenja. Prije svega, potrebno je znati kako su najveći neprijatelj čistog, ujednačenog i blistavog tena mrtve stanice koje se nakupljaju u porama i na površini kože. Naša koža neprestano stvara nove stanice, istovremeno odbacujući one stare, oštećene.

No, taj proces ne teče uvijek onako glatko kako priželjkujemo – zbog dehidracije, tipa kože i onečišćenja iz okoliša, proces odbacivanja mrtvih stanica kože ponekad je otežan, što za posljedicu ima njihovo nakupljanje u porama, ali i onemogućavanje proizvodima za njegu kože da djeluju u svojoj punoj snazi.

Rezultat su, pogađate – začepljene i proširene pore, akne, miteseri, upale, ljuskica na koži, sivkast ten, dubinska dehidratacija i brojna druga oštećenja zbog kojih nam je ten iz dana u dan sve lošiji.

Osim toga, zbog produljene dehidracije i oštećenja kože, kao i nemogućnosti prodiranja hranjivih sastojaka iz krema i seruma, kao rezultat pretjeranog nakupljanja mrtvih stanica kože javljaju se i prerano nastale bore i ubrzano starenje kože. Odgovor na sve ove probleme, tvrde stručnjaci, je uvođenje moćnih kiselina u redovnu njegu lica.

Ukoliko se odlučite na njegu kože hemijskim pilinzima koji odstranjivanjem rožnatog sloja privremeno povećavaju fotosenzibilnost kože, te su zbog toga su pogodni samo za upotrebu u kasno jesensko, zimsko i rano proljetno doba, kožu morate primjereno štititi visokim zaštitnim faktorom.

AHA, BHA, PHA – koje odabrati i kako ih koristiti?

Osim što će ukloniti zaostale mrtve stanice, sebum, prljavštinu, nakupljene čestice prašine i onečišćenja iz pora i s površine kože, pravilno korištene kiseline uspješno će ukloniti i sivilo tena, mrljice, pa čak i znakove starenja. Jednostavnije rečeno – licu će vratiti blistavost i mladenački izgled čak i kada ste od nje već odustali. Iako ih najčešće nalazimo u proizvodima za eksfolijaciju, sve se češće moćne kiseline mogu pronaći i na popisima sastojaka anti-age krema, seruma i tonika – a u silnoj se ponudi nije uvijek najjednostavnije snaći.

Koje sve vrste kiselina nalazimo u skincare formulama i kako odabrati idealnu za svoje lice?

Najčešće u proizvodima nalazimo alfahidroksi, betahidroksi te polihidroksi kiseline, a glavne razlike među njima odnose se na snagu i dubinu prodiranja u kožu te na učinak koji postižu.

Alfahidroksi kiseline, poznatije kao AHA kiseline, najčešće se nalaze u nešto blažim formulama namijenjenim češćem korištenju. Obično se dobivaju iz voća, zbog čega se kolokvijalno često nazivaju i voćnim kiselinama – a zajednički naziv AHA koristi se za skup od nekoliko kiselina – glikolnu, maličnu, citričnu, mandeličnu i mliječnu. S obzirom na to da s topive u vodi, najbolje djeluju na samoj površini kože. Njihov je najčešći učinak zaglađivanje površinske teksture kože, lagano učvršćivanje te poticanje brže izmjene stanica.

Zbog činjenice da djeluju nježno i površinski, ne uzrokuju crvenilo niti karakterističnu nadraženost koju asociramo s pilingom, no njihov učinak na izmjenu stanica pomoći će i u proizvodnji novog kolagena. Izrazito su nježne i prikladne čak i za osobe s osjetljivom kožom, tankom i suhom kožom, no njihov učinak nije dovoljno snažan za problematičnu kožu sklonu aknama i začepljenim porama.

Za razliku od AHA kiselina, njihove „snažnije rođakinje“ – BHA kiseline, mnogo su moćnije kad je u pitanju prodiranje u kožu. Glavna je razlika u njihovoj strukturi – one su, naime, topive u ulju, što znači da se neće zadržati na površini kože, već će vrlo učinkovito rastopiti sebum i tako prodrijeti duboko u pore. Iako i u BHA kategoriju službeno spadaju četiri kiseline, u skincare kontekstu važna je samo jedna – salicilna.

Nazvana i „kraljicom čistih pora“, ova je kiselina s dobrim razlogom jedna od najkorištenijih preparata ne samo u kupaonicama skincare entuzijasta, već i u dermatološkim ordinacijama širom svijeta. Samo neki od njenih izuzetnih učinaka su vrlo duboko prodiranje u pore, odčepljivanje začepljenih pora, uklanjanje viša sebuma, regulisanje prirodnog sebuma i mašćenja lica – zbog čega ih obožavaju osobe masne, problematične kože sklone aknama i upalama.Osim eksfolijacije gornjeg sloja kože, one će ciljanim djelovanjem na žlijezde lojnice smanjiti pojavu komedona i mitesera, a zbog izuzetnog učinka čišćenja pora i uklanjanja mrtvog sloja površinskih stanica, smatra se i izvrsnim anti-age saveznikom.

PHA – nova generacija eksfolijacije za osjetljivu kožu

Ako je vaša koža izrazito osjetljiva, zbog čega je vaša potraga za idealnim preparatima za njegu otežana (a čak su vam i nježne AHA kiseline izazvale pretjeranu reakciju), ne morate u potpunosti odustati od korištenja kiselina. Dok će AHA i BHA kiseline možda pretjerano iritirati osjetljivu kožu, nova generacija pilinga osmišljena upravo za najosjetljiviju kožu. Poznata i pod nazivom „druga generacija AHA kiselina“, Polihidroksilna kiselina ili PHA sastojak je koji efikasno djeluje na fotooštećenja i ubrzanje stanične obnove.

Karakterišu ih izrazito velike molekule, zbog čega ne mogu prodrijeti u kožu već djeluju isključivo na njenoj površini. Iz tog razloga, neće uzrokovati nadraživanje niti će nepotrebno iritirati ionako osjetljive stanice kože – a zato ih obožavaju dame na čijem se licu pojavio ekcem ili rozaceja. Doprinose dubokoj hidrataciji, zbog čega su idealni odabir za vrlo suhu, oštećenu i nadraženu kožu, piše monis.ba.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu Prava Žena krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu redakcija@prava.com Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal Prava Žena nema obavezu postupiti po istim.